Haberler

Erdoğan imzaladı Resmi Gazete’de yayınlandı: Özel sektör çalışanlarına 1000 TL fatura yardımı verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayınlanan açıklamada elektrik , doğalgaz ve diğer ısınma giderlerinde kullanılmak üzere çalışanlara 1000 TL’lik para yardımı yapılacağına yer verildi. 30 Haziran 2023 tarihine kadar yapılacak ödemeler , gelir vergisinden muaf olacak ve prime esas kazanca dahil edilmeyecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan karar şu şekilde:

“(1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere 30/6/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılan aylık 1.000 Türk lirasını aşmayan ödemeler, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre prime esas kazanca dâhil edilmez ve bu tutar üzerinden 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu uyarınca gelir vergisi hesaplanmaz.

(2) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye ilgisine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilidir.”

BAŞVURU YOK

Söz konusu 1000 TL’lik destek ödemesi için Resmi Gazete’de kararın yayınlanması ile birlikte birçok kurum, 1000 TL’lik fatura yardımını çalışanlarının hesaplarına yatırmaya başladı. Konu ile ilgili yapılan çağrıda diğer işverenlerin de 1000 TL’lik yardımı yapabileceğine yer verildi. Yardımları yapmak işverenlerin inisiyatifinde olacak.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.