Haberler
Bu ilacı sakın kullanmayın evinizde varsa hemen atın

Nefroloji Kliniğinden Uzm. Dr. Abdurrahman Çokay, “Hekim teklifi olmadan gelişi hoş ağrı kesici kullanmak hastalığı maskeleyip kusurlu teşhislere yol açabilirken; uzun süre senelerce haftanın aşırısı günleri ağrı kesici kullanılması tıp dilinde ‘analjezik nefropatisi’ sınan ve sonu diyalize kadar varan son devre böbrek yetmezliği ile sonuçlanabildiği gibi bazı gidişatlarda tek bir ağrı kesici fazla duyarlılık alerji sonucu böbrek hastalığı yapabilir” bilgisini verdi.

Uzm. Dr. Çokay şu şekilde devam etti: “Ağrı kesicilerin tok karnına tüketimi mide üstüne olan yan etkisini azaltabilir.

Ağrı kesiciler, alkol ile kesinlikte alınmamalı ve bitkisel ilaçlarla eş güdümlü kullanılmamalıdır. Akut karaciğer yetmezliği neticesi ölüm ile sonuçlanabilir.”

Abdurrahman Çokay, “Nsaid diye tıp dilinde deyim edilen bir küme ağrı kesici ilaçlar tansiyon yükselmesi, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, mide kanaması, elektrolit balanssızlığı yapabilir” bilgilerini verdi Ağrı kesici tüketimi amacıyla evvelce doktora müracaat dilmesini gerektiğinin altını çizen Çokay, “Öteki ilaçlarla etkileşimleri nedeni ile kalp ve böbrek hastalıkları ağrı kesici kullanmadan evvelce netlikle hekime danışmalıdır. Organ nakli hastalarında ağrı kesiciler, organ reddini engel olan ilaçların kan civarını etkileyerek organ reddine kadar varan olumsuzluklara yol açabilir” şeklinde konuştu.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.