Haberler

Cumhurbaşkanı, asgari ücret sonrası açıkladı: Tüm özel sektör çalışanlarına 1000 TL ödeme başladı

  • 28 Aralık 2022
  • Cumhurbaşkanı, asgari ücret sonrası açıkladı: Tüm özel sektör çalışanlarına 1000 TL ödeme başladı için yorumlar kapalı
  • 2.906 kez görüntülendi.
Cumhurbaşkanı, asgari ücret sonrası açıkladı: Tüm özel sektör çalışanlarına 1000 TL ödeme başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Özel sektörde çalışanlara 1000 TL fatura desteği ödemeleri başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı son dakika açıklamasında 1000 TL’lik fatura desteği ödemelerinin başladığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret sonrası yaptığı açıklamada, tüm ücretliler için asgari ücret düzeyine kadar olan gelir ve damga vergisinin kaldırıldığını, asgari ücrete kadar olan tutardan vergi alınmamaya devam edileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada yasal düzenleme ile sadece işçilerin değil tüm çalışanların kapsama dahil edildiğini söyledi. İşçilere yapılan yemek ücretine de düzenleme yapıldığını, günlük 55 lira olarak bunun belirlendiğini, 51 liraya kadar olan tutardan ise gelir vergisi ve sigorta primi almayacaklarını söyledi.

1000 TL’LİK FATURA DESTEĞİ BAŞLADI

 

 

Açıklamanın devamında 30 Haziran 2023 tarihine kadar asgari ücretlilere yapılacak fatura desteğinin başladığını, işverenlerin her ay işçiye yapacağı 1000 TL’lik fatura desteğinin vergiden düşeceğine yer verildi. Açıklamada, “30 Haziran 2023 tarihine kadar işveren tarafından işçiye elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere aylık 1000 TL’ye kadar yapılacak ek ödemeler, gelir vergisinden ve sigorta primi tutarından istisna tutuldu” denildi.

BAŞVURU NASIL?

Özel sektör çalışanlarına yapılacak 1000 TL’lik fatura yardımı için başvuru sayfası yok. Bu fdatura desteği işverenler tarafından ödenecek. İşverenler tarafından yapılacak ödemeler, vergiden düşecek ve işveren , bu şekilde işçiye destek oolacak. Başvuru için herhangi bir sayfa yok. Bu ücreti ödemek işverenin inisiyatifinde. Bu ödemeden fayadalanmak için işveren ile görüşmeniz gerekmektedir.