Haberler

Dar gelirlilere yılbaşından önce 850 TL verilecek: İşte e devlet başvurusu

admin

admin

  • 28 Aralık 2022
  • Dar gelirlilere yılbaşından önce 850 TL verilecek: İşte e devlet başvurusu için yorumlar kapalı
  • 38 kez görüntülendi.

Bakan Derya Yanık açıklamasında yılbaşından önce ihtiyaç sahiplerine para verileceğini söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı son dakika açıklamasında yılbaşından önce dar gelirlilere yılbaşı ikramiyesi gibi destek ödemesi yapılacağını söyledi. 2.4 milyon kişiye yapılacak destek ödemesinde başvurular devam ediyor. Başvuru yapacak vatandaşlara da destek ödemesi yapılacağına yer verildi.





“Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin, Haziran 2022-Mayıs 2023 döneminde en fazla 12 aylık süre ile hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için farklı yardım tutarları ile aylık periyotta desteklenmeleri sağlanacaktır” ifadeleri ile yayımlanan son dakika açıklamasında destek programının ödeme detayları şu şekilde verildi:

GELİRİ DÜŞÜK OLANA DAHA FAZLA ÖDEME YAPILACAK

Geliri düşük olan vatandaşlara daha fazla destek ödemesi yapılacak. Eve giren paranın kişi sayısına bölünmesi sonucu ödemeler yapılacak. İşte destek miktarı:





BAŞVURU ŞARTLARI

Bakanlık tarafından yapılan son dakika açıklamasında Aile Destek Programında başvuru şartlarının şu şekilde olduğuna yer verildi:

-Türk vatandaşı olması,

-Mavi Kart sahibi olmaması,

-Yerleşim adresinin yurt dışında olmaması,

-18 yaşından küçük olmaması,

-Hanesinde memur, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunmaması,

-Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.

-Aile Destek Programı kapsamındaki geçerli başvurular, hanenin sosyoekonomik profilinin ve gelir seviyesinin belirlenmesi için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilecek olup bu hanelerden 3294 sayılı Kanun kapsamında olduğu tespit edilenler, bu tespiti takip eden ödeme dönemi itibarıyla söz konu destek programından yararlanabilecektir.

BAŞVURU EKRANI

Söz konusu destek ödemesine başvurular internet üzerinden alınıyor. Başvuru yapacak vatandaşların e devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapması gerekmektedir.

E Devlet sayfasına gidin. Turkiye.gov.tr adresine gittikten sonra yukarıdaki gibi sosyal yardım başvuru hizmeti kısmına tıklayın. Daha sonra e devlet girişi yapın. Giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran çıkacak.

Bu ekranda yukarıda gösterdiğimiz gibi YENİ BAŞVURU yazan butona tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda istenen bilgileri eksiksiz şekilde doldurun ve başvurunuzu bu sayfa üzerinden yapın.

ÖDEMELER YILBAŞINDAN ÖNCE

Aile destek programına ödemeler yılbaşından önce yapılacak. Ödeme tarihi henüz net olarak açıklanmadı. Ancak Bakan Derya Yanık ödemelerin yılbaşından önce hesaplara yatırılmasının planlandığını söyledi. Bakan müjdeyi acanlı yayında verdi.