Haberler

Ev hanımı, iş arayanlara, öğrencilere 1900 TL 81 il başvuru adresleri açıklandı (Aile destek programı, başarı teşvik programı, doğalgaz yardımı)

  • 27 Aralık 2022
  • Ev hanımı, iş arayanlara, öğrencilere 1900 TL 81 il başvuru adresleri açıklandı (Aile destek programı, başarı teşvik programı, doğalgaz yardımı) için yorumlar kapalı
  • 1.258 kez görüntülendi.
Ev hanımı, iş arayanlara, öğrencilere 1900 TL 81 il başvuru adresleri açıklandı (Aile destek programı, başarı teşvik programı, doğalgaz yardımı)

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aile destek programı açıklaması.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir son dakika açıklamasında bulundu. Erdoğan yaptığı açıklamada aile destek programı kapsamında ailelere 1900 liraya kadar destek ödemesi yapılacağını söyledi. 2.8 milyon haneye yapılacak destek ödemesinde yeni sonuçların açıklandığı öğrenildi.

Erdoğan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bu ay 3 milyon haneye 3,8 milyar lira nakdi kaynak aktarımı yapacağız. Kasım ve aralık aylarındaki tutarı 20,5 milyar liraya ulaşan sosyal destek ödemeleri yeni yılla birlikte katlanarak artacaktır. Kasım’da milyonlarca kişinin GSS’sini ödedik. Doğalgaz tüketim desteği için Kasım ayında 386 milyon ödeme yaptık”

BAŞVURU ŞARTLARI

Aile destek programı başvuru şartları şu şekilde:

 

– Türk vatandaşı olması,
– Mavi Kart sahibi olmaması,
– Yerleşim adresinin yurt dışında olmaması,
– 18 yaşından büyük olması,
– Hanesinde memur, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması,
durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır.
– Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.
– Aile Destek Programı kapsamındaki geçerli başvurular, hanenin sosyoekonomik profilinin ve gelir seviyesinin belirlenmesi için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilecek olup bu hanelerden 3294 sayılı Kanun kapsamında olduğu tespit edilenler, bu tespiti takip eden ödeme dönemi itibarıyla söz konu destek programından yararlanabilecektir.

BAŞVURU ADRESLERİNİ AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabineden sonra yaptığı açıklamada ” 1000’den fazla SYDV’ye , ihtiyaç sahiplerine aktarılan her aylık payı 450 milyon liraya çıkardık. Böylece sadece Kasım ayında sosyal yardım programları üzerinden vatandaşlarımıza aktardığımız kaynak 10.2 milyar lirayı buldu” dedi ve yardıma ihtiyacı olanların SYDV’lere başvuru yapması gerektiğini söyledi.
e Devlet üzerinden başvurular ise
https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti
ÖĞRENCİLERE DESTEK

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine asgari ücrete kadar bir destek ödemesi yapılacağı açıklandı.
Başarılı ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine asgari ücret verilecek.

Kabine toplantısından sonra kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrencilere müjdeli haber verdi. Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada başarılı öğrencilere yardım yapılacağını söyledi.

İşte Erdoğan’ın açıklaması:

“Sosyal yardım politikamız, yoksulluğun altına düşenleri kollamanın yanı sıra insanlarımızın hayat standartlşarını daha yüksek seviyede tutmayı amaçlıyor. Bu amaçla hayata geçirdiğimiz , sürekli geliştirdiğimiz son sosyal yardım projesi Türkiye Aile Destek Programkı. Temmuz ve Ağıustos’ta 2.1 milyon kişiye 9.2 milyar lira nakdi kaynak aktardık. Bu ay aynı proje dahjilinde 3 milyon haneye kaynak aktarımı yapacağız. Eskiden beri devam eden engelli ve yaşlı ödemelerini titizlikle sürdürüyoruz. Kasım ayında 1.3 milyon yaşlı ve engelliye 2.1 milyar lira ödedik. Aralık’ta da aynı miktarı ödeyeceğiz. Kasım’da milyonlarca kişinin GSS’sini ödedik. Doğalgaz tüketim desteği için Kasım ayında 386 milyon ödeme yaptık. 1000’den fazla SYDV’ye , ihtiyaç sahiplerine aktarılan her aylık payı 450 milyon liraya çıkardık. Böylece sadece Kasım ayında sosyal yardım programları üzerinden vatandaşlarımıza aktardığımız kaynak 10.2 milyar lirayı buldu. Aralık ayında da 10.3 milyarlık kaynakla vatandaşları desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu sosyal destek ödemeleri yeni yılla katlanarak artacaktır. İhtyiaç sahibi vatandaşlar ile belirli konularda desteğe ihtiyaç duyanları Valilik ve kaymakamlıklarımız üzerinden ilgili kurumlarla ilrtibata geçmeye davet ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti devlet her insanına sahip çıkacak güce sahiptir. Bu çerçevede hayata geçecek yeni sosyal yardım faaliyeti gençlere, öğrencilere.

ÖĞRENCİLERE BAŞARI TEŞVİK PROGRAMI

 

“Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerimize mensup, devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60’ına kadar, yükseköğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar dönem arasında yapılacak şekilde başarı desteği vereceğiz. Ayrıca dört yıllık örgün eğitim yapan yükseköğretim kurumlarını kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize aylık 100 lira destek ödemesi yapacağız.

YÖK’ün belirlediği dünyadaki ilk 500 üniversiteye girme hakkı kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize devletlerinin yanında olduğunu hissettirecek başarı destekleri sağlayacağız. Sosyal yardım alan hanelerdeki meslek lisesi mezunu öğrencilerimiz ile lise sonrası meslek edindirme kurslarına giderek iş hayatına atılacak gençlerimize de net asgari ücrete orantılı desteğimiz olacak. Yine aynı durumdaki ailelerimizin evlatlarından işe girmek için gereken merkezi sınavlar ile bilim, spor ve sanat yarışmalarına katılanların ihtiyaçlarını biz karşılayacağız.”

BAŞARI TEŞVİK PROGRAMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başarı teşvik programı başvurusu henüz başlamadı. Cumhuraşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada başvuruları ile ilgili detayların önümüzdeki günlerde açıklanacağını söyledi.