Haberler
Görüntüler ortaya çıktı..

İzmir’in Bornova ilçesinde 5 yaşındaki Eymen Sadık Durak’ın tandır ç-ukurunda ö-lü bulunmasıyla ilgili annesi Mine Durak ve sevgilisi Serkan Elçetin’in telefonunda, çocuğun hem bir erkek hem de annesinin i-stismarına uğradığı ve d-arp edildiği görüntüler ortaya çıktı.

2019 yılında İzmir’de k-an donduran bir olay meydana gelmişti. 5 yaşındaki Eymen Sadık Durak’ın tandır çukurunda ö-lü bulunmuş, annesi Mine Durak ve sevgilisi Serkan Elçetin tutuklanmıştı. Yaşanan k-orkunç olaya ilişkin görülen mahkemede yeni bir detay ortaya çıktı.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ve Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, eşi vefat eden Mine Durak’ın, oğlu Eymen Sadık Durak’a iyi bakmadığı ve ş-iddet uyguladığı ihbarı üzerine, 2019 yılının eylül ayında inceleme başlatmıştı. İnceleme başlatan polis ekipleri, uzun süre eve gelmeyen Mine Durak’ı yakınlarının yanında buldu, küçük Eymen’e ise ulaşamamıştı. Polise çelişkili ifadeler veren Durak, oğlunun erkek arkadaşı tarafından d-övülerek ö-ldürüldüğünü iddia edilmişti. Durak’ın gösterdiği yerde arama yapan polis ekipleri tarafından a-ğzı tuğlayla kapatılmış tandır çukurunda bulunan bir poşette, minik Eymen’in elleri ve ayakları bağlı c-ansız b-edenini bulunmuştu.

Küçük Eymen’in c-esedi, otopsi ve DNA testi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na sevk edilirken, sözde anne Mine Durak ile sevgilisi Serkan Elçetin çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

İstinaf ilk kararı bozdu
İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen yıl temmuz ayında görülen davanın karar duruşmasında sanıklardan Mine Durak’a, ‘nitelikli kasten ö-ldürme’ ve ‘eziyet’ suçlarından a-ğırlaştırılmış ömür boyu ve 7 yıl hapis, Serkan Elçetin’e de yine aynı suçlardan ağırlaştırılmış ömür boyu ve 6 yıl hapis cezası verildi. Sanık avukatları, cezayı fazla bulurken, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları ise cezaların az olduğu gerekçesiyle karara itiraz etti, dosya İstinaf Mahkemesi’ne taşındı.

Serkan Elçetin

Telefonu inceleme kararı alındı
İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatlarının itirazı üzerine dosyayı yeniden incelemeye alan yerel mahkemede yapılan yargılamada; sanık Serkan Elçetin’in cep telefonunun kilitli olması nedeniyle incelenemediği için Jandarma Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı’na gönderilerek bilirkişi incelemesi yapılması gerektiğine karar verdi. Sanık Mine Durak’ın ise cezai ehliyeti konusunda İstanbul Adli Tıp Kurumu 4’üncü İhtisas Kurulu’ndan rapor aldırılmasına hükmedildi ve yerel mahkemenin kararı bozuldu. Bozma kararının ardından İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme başkanı, sanık Mine Durak’ın cezai ehliyetinin belirlenmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu’ndan rapor alınması için başvuru yaptıklarını ve 2 Eylül 2022 tarihine randevu verildiğini söyledi. Mahkeme başkanı, diğer sanık Serkan Elçetin’in telefonunda minik Eymen’e ait i-stismar görüntüsü olup olmadığının tespiti için istenen bilirkişi raporunun alınması için de telefonu Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığına gönderildiğini söyledi.

Mine Durak

Öz çocuğunu i-stismar etmiş
Mahkeme heyetinin Serkan Elçetin’in telefonunda minik Eymen’e ait istismar görüntüsü olup olmadığının tespiti için istenen bilirkişi raporu tamamlandı ve dava dosyasına girdi. Raporda, Eymen’in yaşça büyük bir erkeğin i-stismarına uğradığı görüntülerin olduğu, Eymen’in bir araçta tamamen ç-ıplak halde ve vücuduyla yüzünde darp izinin olduğu fotoğrafların bulunduğu belirtildi. İncelemede, Mine Durak’ın Eymen ile çekilmiş videosu da bulundu. Söz konusu videoda Durak’ın, minik Eymen’i i-stismar ettiği görüntüler olduğu belirtildi. İncelemede, Durak’ın u-yuşturucu madde yapımında kullanılan bir mekanizmayla çekilmiş video kaydının da bulunduğu tespit edildi.

Tandır Çukuru

Mesajlar ortaya çıktı
İncelemeye alınan cihazda, “Güzelbahçe Deniz” ismiyle kayıtlı bir kişiyle mesajlaştıkları ve Elçetin’e, c-insel içerikli mesajlar gönderdiği tespit edildi. Elçetin’in telefonunda ‘Aa Annem’ olarak kayıtlı kişiden, ‘Sen Mine’ye mesaj at. Oğlunun ifadesini alacakmış. Götürsün gitsin. Polis çok ciddi konuştu. Sakın yanlış bir şey söyleme oğlum’ şeklinde mesajların olduğu da yine raporda yer aldı. Elçetin’in telefon rehberinde ‘Mineee’ ismiyle kayıtlı numaraya c-insel içerikli mesajlar da attığı belirtildi. Öte yandan bilirkişi raporunun ardından mahkemenin, Elçetin’in telefonunda ‘Güzelbahçe Deniz’ olarak kayıtlı kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.