Haberler

İhtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine tek seferde 5500 TL: Öğrenci teşvik programı başvuru şartları belli oldu

  • 18 Aralık 2022
  • İhtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine tek seferde 5500 TL: Öğrenci teşvik programı başvuru şartları belli oldu için yorumlar kapalı
  • 38 kez görüntülendi.
İhtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine tek seferde 5500 TL: Öğrenci teşvik programı başvuru şartları belli oldu

niversitelilere KYK bursunun yanı sıra bir burs daha.

Üniversitelileri sevindiren açıklama geçen gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelmişti. Erdoğan yaptığı açıklamada üniversitelilere yardım yapılacağını söyledi. İşte o paylaşım:

Konu ile ilgili detaylar da belli oldu. Bir son dakika açıklamasında bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, üniversite okuyan öğrencilerin not ortalamasının 100’lük sisteme göre 85 üzeri ise bu kişilere asgari ücret kadar yani 2022 yılı için 5500 lira destek ödeneceğini, mezuniyette fakültede ilk 5’te yer alan öğrencilere ise asgari ücretin 2 katı kadar yani 2022 yılı için 11 bin lira başarı desteği verileceğini söyledi. Bakan açıklamasında, Yanık, “Türkiye’de otorite kurumları tarafından açıklanan ve uluslararası üniversite sıralamasında ilk 500’e giren üniversitelere yerleşmeye hak kazanan ihtiyaç sahibi öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca yol, barınma ve burs desteği sağlayacağız ve bu öğrencilerimize devlet olarak yanlarında olduğumuzu hissettireceğiz” dedi.

İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN KPSS YKS VE YDS SINAV PARALARI DEVLETTEN

 

 

 

 

Bakan yaptığı açıklamada merkezi sınavlara girecek ihtiyaç sahibi öğrencilerin sınav paralarının da devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Bir diğer destek hakkında da konuşan Bakan, “Özel yetenek gerektiren programlara katılım hakkı kazanan öğrencilere tek seferlik olmak üzere ortaöğretim ve üniversitede kayıt yaptırdıkları bölüme bağlı kalınarak bölüm materyallerinin karşılanmasına yönelik destek sağlayacak ve alanlarında başarılı olmaları için yanlarında olacağız. Bir eğitim öğretim yılı ya da spor sezonunda herhangi bir spor kulübünde lisanslı ve faal olarak spor hayatına katılım sağlayan öğrencilerimize, lisansı ile ilgili dalda tüm müsabakalara katılım sağlamış olmak kaydıyla yılda bir defaya mahsus ve tek bir lisans için olmak üzere net asgari ücretin yüzde 50’si kadar destek sağlanacak” dedi.

BAŞVURU

Üniversitelilere yapılacak ödemeler ilk dönem ve sene sonunda yapılacak.