Haberler

İlkokul, Lise üniversite öğrencilerine 5500 TL yardım başvurusu başlıyor

  • 14 Aralık 2022
  • İlkokul, Lise üniversite öğrencilerine 5500 TL yardım başvurusu başlıyor için yorumlar kapalı
  • 1.767 kez görüntülendi.
İlkokul, Lise üniversite öğrencilerine 5500 TL yardım başvurusu başlıyor

İlkokul lise öğrencilerine 3300 TL, üniversite öğrencilerine 5500 yardım başvurusu başlıyor.

Geçen gün yapılan kabine toplantısından sonra kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yardım duyurusunu açıkladı. Erdoğan yaptığı açıklamada ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerine burs verileceğini söyledi ve bunun ilk şartlarını açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamasının tamamı şu şekilde: “Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerimize mensup, devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60’ına kadar, yükseköğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar dönem arasında yapılacak şekilde başarı desteği vereceğiz. Ayrıca dört yıllık örgün eğitim yapan yükseköğretim kurumlarını kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize aylık 100 lira destek ödemesi yapacağız. YÖK’ün belirlediği dünyadaki ilk 500 üniversiteye girme hakkı kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize devletlerinin yanında olduğunu hissettirecek başarı destekleri sağlayacağız. Sosyal yardım alan hanelerdeki meslek lisesi mezunu öğrencilerimiz ile lise sonrası meslek edindirme kurslarına giderek iş hayatına atılacak gençlerimize de net asgari ücrete orantılı desteğimiz olacak. Yine aynı durumdaki ailelerimizin evlatlarından işe girmek için gereken merkezi sınavlar ile bilim, spor ve sanat yarışmalarına katılanların ihtiyaçlarını biz karşılayacağız”

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Açıklamaya baktığımızda başvuru yapacaköğrencilerin ailelerinin sosyal yardım alıyor olması gerekiyor. Sosyal yardım alan öğrencilerden , okullarda yapılacak sınavlarda dereceye giren öğrencilere ilkokul ve liselilere 3300 TL , üniversite öğrencilerine ise notuna göre 5500 TL ödeme yapılacak.

Asgari ücrete bağlı olacağı ve yeni yılda devreye gireceği için destek ödemeleri, asgari ücret oranında arttırılacak.

BAŞVURU NE ZAMAN?

Başvuru duyurusu henüz gelmedi. Ancak açıklamanın önümüzdeki günlerde gelmesi bekleniyor.