Haberler
Kadın gassallar işlerinin zorluklarını tüm detaylarıyla anlattılar

  • 05 Ekim 2022
  • Kadın gassallar işlerinin zorluklarını tüm detaylarıyla anlattılar için yorumlar kapalı
  • 79 kez görüntülendi.
Kadın gassallar işlerinin zorluklarını tüm detaylarıyla anlattılar

Gassalık mesleğini yürüten kadınlar, yaptıkları işe dair detayları ve zorluklarını tüm ayrıntıları ile anlattılar.

 

Gassallar (ölü yıkayıcı), yılda yüzlerce cenazeyi yıkayıp, temizleyip, kefenledikten sonra ebediyete uğurluyorlar. Antalya Büyükşehir Belediyesi Uncalı Kent Mezarlığı’nın kadın bölümü gasilhanesinde görev yapan 11 kadın gassal, toplumda az bilinen meslekleriyle ön plana çıkıyorlar.

İsmi fazla bilinmeyen, ölüleri yıkayıp temizleyerek kefenleyen kadın gassallar, mesleklerini gururla anlattılar. Mesleğe geçişinde kimine eşi, kimine ise akrabaları öncülük eden gassallar, işlerini severek yaptıklarını söylediler.

Günleri gasilhanede geçiyor

Diyanet Eğitim Merkezi’nden gassallık belgesi aldıktan sonra mesleğe adım atan kadın gassallar, donanımlı dini bilgiyle işlerinin başına geçiyor. Kadın gassallar, günlerinin büyük bölümünü ‘gasilhane’ denilen ölü yıkama odasına geçiriyor. Bu korkusuz kadınların anlattıkları herkesi şaşırttı.

Eş ve akrabalar öncülük ediyor

Eş ve akrabalar öncülük ediyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi Uncalı Kent Mezarlığı’nda görev alan kadın gassallar, yaptıkları işin zor olduğunu, bir süre sonra duruma alıştıklarını kaydetti. 11 kadın gassal, yılda ortalama 10 bine yakın ölü yıkadıklarını, birçok cenaze yakınıyla beraber üzülüp ağladıklarını ve yıkama işlemini o şekilde yaptıklarını aktardı.

“Eşim alışmam için 15 gün burda bekledi”

"Eşim alışmam için 15 gün burda bekledi"

14 yıldır kadın gassallığı yaptığını kaydeden evli ve 1 çocuk annesi Sevgi Akkaya (36), “Bu işe kendi isteğimle başladım. Çünkü bu son görev, büyük bir hizmet. Bu işi de severek gururlu bir şekilde yapıyorum. Eşim her zaman yanımda olarak bana destek verdi. En ufak üzüntümde bana destek oldu” dedi.Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs döneminde alınan önlemler kapsamında yıkama işlemlerini sürdürdüklerini kaydeden Akkaya, “Tedbirlerimizi alarak bütün hizmetleri yerine getiriyoruz. 14 yılda da yaklaşık 40 binden fazla kişiyi yıkadım” diye konuştu.

10 yıldır meslekte olduğuna dikkat çeken Fadime Saçkan (39) ise eşinin desteğiyle işe başladığını kaydetti. Saçkan, “Eşim, alışayım diye buraya 15 gün kadar benimle geldi. İlk zamanlarda zorlandım ama arkadaşların desteğiyle alıştım. Trafik kazaları ve genç ölümlere çok üzülüyorum” diye konuştu.

“Bu meslek okumamda yardımcı oldu”

"Bu meslek okumamda yardımcı oldu"

Diyanet Eğitim Merkezi’nden gassallık belgesini aldıktan sonra ilahiyat okumaya karar verdiğini ifade eden Saçkan, “Belgemi aldıktan sonra işe başladım. Daha sonra kendimi geliştirmek için üniversite sınavına girdim. Açık öğretimden de olsa ilahiyat okuyorum. İkinci sınıftayım, bu meslek okumamda etkili oldu” ifadelerini kullandı.

Akraba tavsiyesi ile gassal oldum”

"Akraba tavsiyesi ile gassal oldum"

Akrabasının tavsiyesiyle gassal olduğunu, 10 yıldır işini severek yaptığını kaydeden Kamile Ercan (32), “Bu işe başlamadan önce en büyük destekçim eşim oldu.

Ben de ilk başta zorlanacağımı düşündüm. Daha önce bir ölüyle karşılaşmadığım için nasıl olacağını ve nasıl tepki vereceğimi bilmediğim için öyle düşünmüştüm ama zorlanmadım” şeklinde konuştu. Pandemiden dolayı ilk başta gelen koronavirüslü ölümlerde çok korktuğunu söyledi.

Ercan, “Her ne kadar önlem alsak da bize bulaşır mı diye korkuyorduk, zamanla buna da alıştık” dedi.

Bu korkusuz kadınların anlattıkları herkesin takdirini topladı!