Haberler

Akıllı saat olayını anlattı

7.891 views
26 Kasım 2021 - 16:06
Akıllı saatler başta olmak üzere son dönemlerde oldukça popüler hale gelen giyilebilir cihazlar sunduğu özelliklerin yanısıra kullanıcıların fazlasıyla kişisel verisini de topluyor. Kullanıcıların kişisel verilerinin bu tarz cihazlarda yeterince güvende olup olmadığı konusuna dikkat çeken uzmanlar, yüzlerce faydalı özelliği olan giyilebilir teknolojik cihazları kullanırken kişisel veri gizliliğini koruyabilmek için yapılması gerekenleri sıraladı. İşte giyilebilir cihazlarda kişisel veri güvenliği için dikkate edilmesi gereken 5 kritik öneri…

Akıllı bileklikler ve saatler artık tüketicilerin gündelik hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olmaya başladı. Ancak, tüm giyilebilir cihazlar kişilerin günlük aktiviteleri ve fiziksel durumu hakkında veri topluyor ve saklıyor.

 

Spor takibi, uyku takibi, kalp atış ölçümü, stres ölçümü gibi faydalı birçok özelliği olan giyilebilir teknolojik cihazların kişisel veri gizliliği ile ilgili belli riskler de oluşturabildiğini belirten siber güvenlik danışmanlığı kuruluşu Siberasist’in Genel Müdürü Serap Günal, tüketicilerin verilerini güvende tutabilmeleri için 5 kritik tavsiyede bulundu.

HER HAREKETİNİZİ KAYDEDİYOR

Gündelik hayata her geçen gün daha fazla dahil olmaya başlayan giyilebilir teknolojik cihazlarla kullanıcıların uyku düzenleri, kalp atışları, bulundukları konumlar veya telefonlarına gelen bildirimler gibi belli veriler bazı kullanıcılar tarafından yorumlanıyor, saklanıyor ve sosyal medyada herkese açık olarak paylaşılabiliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.