Üniversite öğrenimini ailesinden uzakta, başka şehir geçiren öğrencilere yılda iki kez ulaşım desteği verilecek. Detayları belli olan öğrenci ulaşım yardımı lisans ve 25 yaş altı olan öğrencilere tek yön 500 liraya kadar olarak ödenecek.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı öğrenci ulaşım yardımı için detaylar belli oldu. Ulaşım yardımı Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde eğitim-öğretim gören yaklaşık 150 bin öğrenciye yılda 2 defa okullarına gidiş ve dönüşleri için verilecek.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE ULAŞIM DESTEĞİ

Ulaşım desteği hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde;

“Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde eğitim-öğretim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda iki defa verilecek bu destek sayesinde, yaklaşık 150 bin öğrencimizin, ailelerinin yanına onlara herhangi bir yük getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz.”

ULAŞIM YARDIMI ÜST LİMİT 2 BİN LİRA

Katıldığı bir televizyon kanalında soruları yanıtlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ulaşım desteği hakkında konuştu. Bakan Yanık’ın açıklamaları şu şekilde;

”Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarını, lisans ve 25 yaş altı olanlara, ailelerinden uzak olan öğrencilerin gidiş-dönüş biletlerini biz karşılayacağız.

Tek yön 500 liraya kadar ödeme yapacağız. Yılda iki kez olacak. Her bir öğrenciye yaklaşık 2 bin lira ödemesi olacak. Öğrencilerimize ödemeler, vakıflarımız aracılığıyla IBAN’larına yatırılacak.”