Haberler

Öğrencilere 650 TL Burs! VGM Yükseköğrenim Bursu Başvuruları Devam Ediyor

  • 26 Kasım 2022
  • Öğrencilere 650 TL Burs! VGM Yükseköğrenim Bursu Başvuruları Devam Ediyor için yorumlar kapalı
  • 364 kez görüntülendi.
Öğrencilere 650 TL Burs! VGM Yükseköğrenim Bursu Başvuruları Devam Ediyor

VGM Yükseköğrenim bursu başvuruları sürüyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) yükseköğrenim bursu için 21 Kasım’da başlayan başvuru işlemleri 30 Kasım’a kadar VGM resmi sayfası üzerinden devam ediyor.

Başvuru yapmak isteyen öğrencilerin, Vakıflar Genel Müdürlüğü sayfasındaki uyarıları dikkatle incelemesi gerekiyor

2022-2023 yılı için burs miktarı ne kadar?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 2022-2023 yılı için yükseköğrenim bursu miktarı 650 TL olarak belirlendi.

VGM burs başvuruları nereden yapılıyor?

VGM burs başvuruları https://burs.vgm.gov.tr/Login.aspx?BasvuruTuru=YO adresinden online yapılabiliyor. İlgili sayfaya giriş yapan öğrenci, T.C. kimlik numarası, Adı, Soyadı, Doğum Tarihi, Baba adı gibi bilgileri doldurduktan sonra kişisel verilerin işlenmesi açıklama metnini okuyarak onaylamalı. Yine ilgili sayfadan bursla ilgili ayrıntılara erişim sağlanabiliyor.

VGM’den yapılan açıklamada ayrıca şu ifadeler yer alıyor:

2022 – 2023 eğitim yılı Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu için başvurular 21 -30
Kasım 2022 tarihleri arasında kurumumuz internet sitesi www.vgm.gov.tr üzerinden başvuru
formu doldurulmak suretiyle alınacaktır.

Halen burs almakta olan öğrencilerimizin tekrar burs başvurusu yapmalarına gerek yoktur.
30 Kasım 2022 tarihinden sonra başvurular, doğruluk kontrolleri yapılarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği ve bu yönetmeliğin eki olan Yükseköğrenim Bursu Öğrenci Başvuru Değerlendirme Cetveli (Ek-2)’ye göre değerlendirilecektir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından; sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere, Polis Akademisi öğrencilerine, okumakta oldukları eğitim kurumunda ek süre öğrenim gören öğrencilere, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere, Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrencilere ve bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmemektedir.

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs alan öğrencilere Kurumumuzca burs verilmediğinden, Kurumumuz Burs Başvuru Sonuçları” Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün burs başvuru sonuçlarını açıklamasının ardından duyurulmaktadır. Burs başvurularının değerlendirme ve sonuç açıklama işlemlerine ait duyurular internet sitemiz üzerinden yapılacaktır.

2022 – 2023 eğitim yılında burs almaya hak kazanan öğrencilere, burs almaya devam ettikleri her eğitim yılında 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) süreyle burs verilecek olup 2022 – 2023 eğitim yılında aylık 650,00 TL burs verilecektir.
Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, okumakta oldukları eğitim kurumunun bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenecek olup öğrencilerin burs almaya devam ettikleri süre boyunca tüm iş ve işlemleri ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından takip edilecektir. Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 25 Bölge Müdürlüğü bulunmaktadır. Bölge Müdürlüklerinin sorumluluk alanında bulunan illere ve Bölge Müdürlüklerinin iletişim bilgilerine www.vgm.gov.tr adresinden erişmek mümkündür.