2023 yılında kamuya en fazla alım yapılacak kadrolardan birini Erdoğan açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada 2023 yılında kamuya bilişim personeli kadrosunda çalıştırmak üzere çok sayıda personel alımı yapılacağını söyledi.

Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 1 Milyon İstihdam Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Programı’na katılan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada önemli müjdeler verdi. Bilişim alanında girişimcilere destek verileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kamu bankaları aracılığıyla bilişim alanındaki girişimlere özel, 6 ay geri ödemesiz yeni bir girişimci kredisi verilecek” dedi. Önümüzdeki günlerde kamu bankaları tarafından bu konuda beklenen açıklamanın gelmesi ve girişimci kredisi başvuruların başlaması bekleniyor.

Erdoğan açıklamasının devamında, “Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında açıklanan 200 milyar liralık desteğin 4 milyar liralık kısmı teknoloji destek paketi olacak. Bu paketle teknoloji odaklı yazılım, blok zinciri, yapay zeka, akıllı şehir gibi alanlarda KOBİ ölçeğine sahip teknoloji firmaları desteklenecek. KOBİ’lere, dijital dönüşüm süreçlerini tamamlamaları için personel desteği, internet altyapısı kurulumu ve kiralanmasına ilişkin giderler, donanım desteği ve yazılım lisansı giderleri gibi alanlarda destek verilecek” dedi.

ÇOK SAYIDA BİLİŞİM PERSONELİ ALIMI YAPILACAK

Kamuya 2023 yılında yapılacak bilişim personeli alımında çok sayıda kadro ayrılacağını söyleyen Erdoğan, “Kamuda görev yapan bilişim personelinin sayısı, 2023’te ciddi oranda artırılacak” dedi. Alımlar KPSS’li ve KPSS’siz olacak.

BİLİŞİM PERSONELİ NEDİR? BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Bilişim personelleri , kamuda yazılım , araştırma geliştirme gibi görevlerde çalıştırılır. Bilişim personeli alımlarında başvuru genel şartları şu şekilde olacak:

– 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,

Fakültelerin dört yıllık bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ve endüstri mühendisliği bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından bunların dışında kalan dört yıllık eğitim veren fakültelerin mühendislik bölümlerinden, fen-edebiyat, eğitim ve eğitim bilimleri fakültelerinin, bilgisayar ve teknoloji üzerine eğitim veren bölümleri ile istatistik, matematik ve fizik bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

– Yazılım, yazılım tasarımı ve geliştirilmesi ile bu sürecin yönetimi konusunda veya büyük ölçekli ağ sistemlerinin kurulumu ve yönetimi konusunda ücret tavanı (2) katını geçmeyecekler için en az üç (3) yıllık, diğerleri için en az beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip bulunmak, (Mesleki tecrübenin belirlenmesinde; bilişim personeli olarak 657 sayılı Kanuna tabi kadrolu veya aynı Kanunun 4’üncü maddesinin (B) bendi ya da 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi sözleşmeli statüdeki hizmetler ile özel kesimde sosyal güvenlik kurumlarına prim ödenmek suretiyle işçi statüsünde bilişim personeli olarak geçtiği belgelenen hizmet süreleri dikkate alınacaktır)

– Bilgisayar çevre birimlerinin donanımı ve kurulan ağ yönetimi ve güvenliği hakkında bilgi sahibi olmak kaydıyla, güncel programlama dillerinden en az ikisini bildiğini belgelemek,

– Erkek adaylar için muvazzaf askerlik çağına gelmemiş veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya muaf veya ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

– Belgeleme ve düzenli raporlamaya önem vermek, esnek çalışma saatlerine ve yoğun iş temposuna uyum sağlayabilir olmak şartları aranacaktır.

BAŞVURU NE ZAMAN?

Erdoğan personel alımlarının 2023 yılında yapılacağını söyledi. 2023 yılı ilk ayı itibarıyla personel alımı ilanları yayınlanacak.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.