Haberler
Uzmanlar uyardı pilavı sakın tekrar ısıtıp yemeyin!

  • 05 Ekim 2022
  • Uzmanlar uyardı pilavı sakın tekrar ısıtıp yemeyin! için yorumlar kapalı
  • 748 kez görüntülendi.
Uzmanlar uyardı pilavı sakın tekrar ısıtıp yemeyin!

Birçoğumuzun evinde pilavı ertesi gün tekrar ısıtılıp yenmesiyle meşhurdur. Fakat pilavın tekrar ısıtılıp yenmesinin vücuda ne denli zararlı olduğu pek çok insan tarafından bilinmiyor. Gelin pilavı tekrar ısıtınca neler oluyor birlikte öğrenelim…

 

Pilavı tekrar ısıtıp tüketmenin zararını okuduğunuzda gözlerinize inanamayacaksınız. Pirinç pilavını pişirip ardından tekrar ısıtmak öldürebilir veya yoğun bakımlık yapabilir.

Zararlı mı?

İlk olarak, ”Biz yapıyoruz ama ne öldük ne de yoğun bakımlık olduk” diyebilirsiniz. Ancak işin aslı hiç de öyle değil. Pilavın tekrar ısıtılması mideyi bozacağı gibi zehirlenmeye de neden olabiliyor. İşte uzmanların o uyarısı;

Kuzey Karolina Üniversitesi’nden Gıda Güvenliği Uzmanı Benjamin Champan pirinç pilavı üzerine bir takım araştırmalar yaptı. Araştırma sonucuna göre pilavı yeniden ısıtmak sağlığı tehlikeye atabiliyor. Pilavı pişirirken pişirme süresinde ‘bacillus cereus’ mikrobu ölmemiş olabiliyor. İşte bazı besin türlerinde veya toprakta bulunan bu bakteri ve bazı türleri yiyecek kaynaklı hastalıklara hatta gıda zehirlenmesine ve zamanında müdahale edilmezse ölüme bile sebep olabilir.

Pilavı tekrar ısıtıp tüketmenin zararını okuduğunuzda gözlerinize inanamayacaksınız.

İlk olarak ”biz yapıyoruz ama ne öldük ne de yoğun bakımlık olduk” diyebilirsiniz. Ancak işin aslı hiç de öyle değil.

Pilavın tekrar ısıtılması mideyi bozacağı gibi zehirlenmeye de neden olabiliyor. Pilavı pişirirken pişirme süresinde ‘bacillus cereus’ mikrobu ölmemiş olabiliyor.

Pilavın pişirme sırasında bile ölmeyen bazı bakteriler pilavı oda sıcaklığında beklettiğiniz takdirde yeniden gelişmeye ve üremeye başlayarak tehlike yaratıyor.

İşte bazı besin türlerinde veya toprakta bulunan bu bakteri ve bazı türleri yiyecek kaynaklı hastalıklara hatta gıda zehirlenmesine ve zamanında müdahale edilmezse ölüme bile sebep olabilir.

Bu nedenle yapmanız gereken daha az pilav yapmak ve bir an önce tüketmek. Dışarıda bekletip ertesi gün tekrar ısıttığınız pilav size zarar verebilir ve kalıcı hasarlar bırakabilir.

İsraf olmasın diye yaptığınız bu hata sizi ve evdeki diğer aile bireylerini de hasta edebilir.